Haber

Harran Üniversitesi çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesi için yazılım geliştirdi

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi tarafından, çiftlik hayvanlarının genetik değerlendirmesini yapabilen bilgisayar yazılımı geliştirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya nazaran, HRÜ Bilimsel Araştırma Koordinatörlüğünce desteklenen proje kapsamında Ziraat Fakültesi Zootekni Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Yazgan’ın yürütücülüğünde hazırlanan yazılıma “BUGA” ismi verildi.

Ziraat Fakültesi laboratuvarlarında yaklaşık 5 yıllık çalışma sonucunda geliştirilen yazılım, bilhassa koyun, keçi ve sığır yetiştiriciliği yapılan işletmelerde randıman, soy kütüğü ve etraf faktörlerine ait kayıtları kullanarak bilgileri hazırlayabiliyor.

Yazılım, sahip olduğu gelişmiş algoritması sayesinde dataları işleyip en nitelikli hayvanları seçebilme ve etraf faktörlerinden kaynaklanan yanılgıları tespit edebilme özelliği sayesinde, işletme bazlı randıman artışı için epeyce değerli bir araç olma niteliği taşıyor.

Ortalama bilgisayar kullanma hüneri olan herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen ve lisanı Türkçe olan yazılımın alanda aktif halde kullanılması bekleniyor.

Üstün nitelikli damızlık hayvan seçimini sağlayacak

Doç. Dr. Kemal Yazgan, Türkiye’de hayvancılıkta en büyük sıkıntılardan birinin üstün nitelikli damızlık seçimi ve üretimi olduğunu belirterek yapılan çalışmayla değerli bir meseleye tahlil bulunmasının amaçlandığını tabir etti.

Yazgan, şunları kaydetti:

“İşletme kayıtlarını kullanarak genetik olarak üstün bireyleri tespit edip hangi hayvanların çiftleştirildiğinde randımanın ne kadar artabileceğini hesaplayıp bize çıktı olarak verebiliyor. Sistemimiz sayesinde daha az yem girdisi ile daha yüksek randıman artışı sağlanabiliyor. Ülkemizde TİGEM ve TAGEM üzere kuruluşlarda devlet eli ile yürütülen, bunun haricinde üreticilerimiz tarafından 60 vilayette 23 koyun ile 8 farklı keçi ırkında ve toplamda 1,5 milyona yakın hayvanla icra edilen hayvan ıslahı projelerinde kullanıldığı takdirde üstün damızlık kıymeti taşıyan hayvan üretiminde daha süratli ve kesin sonuç alınabilecek. Projemizin özel bölüme de katkısı çok büyük olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu