Haber

Kasırgayla sarsılan Libya’da son durum durumun vahametini ortaya koyuyor

Libya’yı vuran Daniel Kasırgası ülke için felakete neden oldu. Libya’da 2 binden fazla kişinin ölümüne ve binlerce kişinin kaybolmasına neden olan kasırganın yarattığı yıkım, durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

LİBYA’DA HAFTASONU ETKİSİ YARATMAYA BAŞLADI

Yunanistan’da 15 kişinin ölümüne neden olan Daniel Kasırgası, hafta sonu Libya’yı da etkilemeye başladı. Fırtınanın yol açtığı şiddetli yağışlar, olağanüstü hal ilan edilen Derna, Bingazi, Sousse ve Al-Marj bölgelerinde su baskınlarına neden oldu.

BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 7 BİN KİŞİ KAYIP

Ülkenin batısında yer alan Misrata kenti de sele teslim oldu. Doğu Libya’daki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad, Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini aştığını söyledi. Hükümetin İçişleri Bakanı Zeribe, sel nedeniyle 7 bin kişinin kaybolduğunu belirtti.

LİBYA BAŞBAKANI ‘YARDIM’ İÇİN DAVET EDİLDİ

Libya Başbakanı Abdülhamid Muhammed el-Dibeybe, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulunurken, Türkiye’den Libya’ya 3 uçak yardım malzemesi ve arama kurtarma görevlisi gönderilmesi kararlaştırıldı.

3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Başbakan Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu. Sel bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, okullar, işyerleri ve 4 büyük petrol limanı da kapatıldı. Kasırganın bugün Mısır’da etkili olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu