Haber

Kırgızistan Parlamentosu’nda depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu

Kırgızistan Parlamentosu’nda Kahramanmaraş’ta 10 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, Genel Kurul toplantısında, “Herkesin bildiği gibi Türkiye’de büyük bir deprem oldu. Şu an itibariyle 5 binden fazla can kaybının kayıtlara geçtiği belirtildi. Türk kardeşlerimize taziyelerimizi ilettik. Meclis adına sizleri Türkiye’deki depremlerde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.” söz konusu.

İlgili Makaleler

Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Şakiyev, “Dünyada istikrar olsun. Allah sizi her türlü kaza ve beladan korusun” dedi. diledi.

Milletvekili Dastanbek Cumabekov, “6 Şubat’ta kardeş ülkede deprem oldu. 5 binden fazla insan hayatını kaybetti, şehirlerde altyapı çöktü. Türkiye Cumhuriyeti zor günlerden geçiyor. Bu nedenle Türkiye halkına teşekkür ediyorum. , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Şentop’a en derin başsağlığı diliyoruz. Türk milletinin bu zor günleri atlatacağına inanıyorum.” dedi.

Cumabekov, Acil Durumlar Bakanlığı’nın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov’un talimatıyla Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdiğini belirterek, “Türkiye’de ihtiyaç duyulan her türlü yardımı göndermeye hazırız ve hazırız.” dedi.

Milletvekili Nurjigit Kadirbekov Türkiye Türkçesi yaptığı konuşmada, “Sevgili kardeşlerim. Çok üzgünüz. Yakınlarını kaybeden ailelere başsağlığı diliyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Türkiye, bu süreçte yanınızdayız. zor zamanlar. Geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun.” sözlerini kullandı.

Kırgızistan hükümetine Türkiye’ye arama kurtarma ekibi gönderdiği için teşekkür eden Kadırbekov, Kırgız arama kurtarma ekibinin bir Türk kadın tarafından sevinçle karşılandığının görüntü kaydını gördüklerini kaydetti.

Kadirbekov, depremzedelerin acil ihtiyaç duyduğu çadırların gönderilmesini tavsiye etti.

Milletvekili Şayloobek Atazov, Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk kabul eden ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu hatırlatarak, “Kardeş halkımızın depremden etkilenmesi bizleri üzdü. Her türlü yardımı yapmaya hazırız. Her zaman bir aradayız. kardeş Türk milletiyle.” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir Caparov’un talimatı üzerine Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı, arama kurtarma görevlileri, sağlık çalışanları ve psikologlardan oluşan 63 kişilik ekibi Türkiye’ye göndererek ülkede yardım kampanyası başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu