Haber

Zelenskiy: Rusya’nın çekildiği Herson’da 400’den fazla savaş suçu işlendi

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus birliklerini Herson’da savaş suçu işlemekle ve sivilleri öldürmekle suçladı. Yetkililerin, Herson’un terk edilen bölgelerinde 400’den fazla savaş cürmünü ortaya çıkardığını ileri süren Ukrayna başkanı, “Sivillerin ve askerlerin cesetleri bulundu” dedi.

“Herson bölgesinde Rus ordusu geride, girebildiği diğer bölgelerde bıraktığı vahşetlerin aynısını bıraktı” sözlerini kullanan Zelenksiy, bölge sakinlerini de ‘mayınlara’ karşı uyardı. Rusya’nın çekilmesinden sonra bölgede çok fazla patlamamış mayın bulunduğunu savını yineleyen Zelenskiy, şöyle devam etti: “Herson bölgesindeki durumun hala çok tehlikeli olduğunu unutmamanızı rica ediyorum.”

NE OLMUŞTU?

Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz hafta birlikleri ilhak ettikleri Herson’dan Dnipro ırmağının sol yakasındaki savunma çizgisine çekeceklerini açıklamıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, Rusya’nın Herson’daki savunma sınırını Dnipro ırmağının sol yakasına çektiği açıklamasına ait, “Bekleyip, sahada neler olduğunu göreceğiz. Bildiğimiz, Rusya’nın geri itildiği” sözlerini kullanmıştı.

Cuma günü ise bakanlıktan yapılan açıklamada, Herson bölgesinde, Dnipro ırmağının batı yakasından çekilmeyi tamamladıklarını duyuruldu. Bakanlık ayrıyeten çekilme sırasında rastgele bir işçi ya da ekipman kaybı olmadığını ve köprüyü kendilerinin imha ettiğini belirtti.

HERSON NEDEN DEĞERLİ?

Herson, Dnipro ırmağının eteklerinde, Karadeniz kıyılarına yakın bir kent. Rusya-Ukrayna savaşından evvel kentin nüfusu yaklaşık 380 bindi. Herson, Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’a da yakın. Kings College London’da savunma çalışmaları uzmanı Marina Miron, “Herson, Kırım’a açılan kapı. Herson’u ele geçirmek Ukrayna’nın amaçladığı gibi Kırım’ı tekrar ele almasında önemli bir rol oynayabilir” diyor.

Herson’un kontrolü, büyük bir su kaynağını da kontrol etmek anlamına geliyor. Rusya’nın Kırım yarımadasını ele geçirmesinin akabinde Ukrayna hükümetinin Kuzey Kırım kanalına baraj kurması üzerine, Kırım’a giden tatlı su kaynağının birçok kesildi ve ilhak edilen bölgede su kıtlığı baş gösterdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu