Yaşam

Bilim İnsanları ‘Artık Saniye’ İçin Oylama Yaptı! 2035 Yılından Sonra Kullanılmayacak

Dünya’mızın Güneş etrafındaki bir turu çeşitli nedenlerden ötürü saniyelik farklarla yavaş veya hızlı olabiliyor. Bu da yıl sonunda fazlalık olarak tanımlanan ‘artık saniye’ olarak isimlendiriliyor. Ancak bilim insanlarının yeni araştırmaları sonucu ‘artık saniye’ kavramının sona ereceği ortaya çıktı.

‘Artık saniye’ kavramı özellikle yazılım mühendislerinin en büyük problemlerinden biriydi.

Uluslararası Ağırlık ve Ölçü Bürosu tarafından yapılan yeni oylama sonucunda ‘artık saniye’ kavramının artık kullanılmamasına karar verildi. 1972 yılında dünyanın dönüş hızındaki değişikliklerin hesaba katılması için kullanılmaya başlanan bu kavram ile küresel saate belirli aralıklarla bir saniye ekleniyor.

Bu uygulama yüzünden 2012 yılında bir sosyal ağa 40 dakika boyunca ulaşılamadı. 2016 yılında ise Cloudflare destekli İnternet platformlarına erişilemedi çünkü artık saniye ekleme geleneği Cloudflare’in DNS altyapısına ziyan verdi

Facebook’un çatı şirketi Meta, atomik saat ile Güneş’in gökyüzündeki pozisyonunu temel alan Güneş vakti ortasındaki tutarsızlığı ortadan kaldıran ‘artık saniye’yi istemiyordu.

Vikipedi’ye göre yaşanan gelgitler de artık saniyeyi oluşturan etmenler arasında yer alıyor. Artık saniye kuralı 1999 yılından bu yana dünyanın dönme süresinin toplam 0.9 saniye gecikmesi nedeniyle uygulandı.

Artık saniyelerin eklenmesinde herhangi bir standart veya bir kural bulunmuyordu.

Meta’ya nazaran her artık saniye donanım altyapılarını yöneten insanlara büyük bir iş yükü oluşturuyor. Öbür büyük teknoloji şirketleri de bu fikri destekliyor.

Oylamada Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Kanada bu uygulamanın 2035’ten önce kaldırılmasını talep etti. Rusya ise bu talebe karşı çıktı. İnsanlık artık saniye kavramına 2035 yılında veda edecek.

‘Artık saniye’ kavramının hayatımızdan çıkarılması hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu