Dünya

Küresel Isınmaya Çizgi Film Çözümü

Geleceği düşünmeden aldığımız birçok önlemin sonucu olan küresel ısınma artık kendisini somut bir biçimde hissettiriyor ve hayatımızı olumsuz etkiliyor. Bilim dünyası bu konuya karşı bir analiz arayışını sürdürürken, kulağa hoş gelmiyorAyrıca bir analiz yapılmıştır.

PLOS Climate dergisinde yayınlanan yeni araştırma, üç bilim insanının çılgın fikirlerine yer verdi. Bilim adamları, Dünya’yı kavurucu güneş ışınlarından korumak için uzaya toz parçacıkları koymayı önerdiler. Bu toz parçacıklarının kaynağı ise Ay.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Ekip aslında küresel ısınmaya bir çözüm aramıyordu. Ancak 1645-1715’in ortalarında’ Maunder Asgari‘ olayını taklit edecek bir senaryo oluşturmak istediler.

Maunder Asgari, minimum güneş lekesi olan alışılmadık bir dönemdi. Güneş’te meydana gelen anomali ile birlikte, ” Küçük Buz Devri” olmuştu.

Bu senaryoyu yeniden oluşturmak için buldukları yeni yol, Güneş ışınlarının Dünya’ya ulaşmasını yapay olarak engellemekti. Bilim adamlarının bulduğu mani analizlerinden biri, uzaya ay tozu yerleştirmekti. Bu sıradan tozları nasıl oluşturacağınız hayal gücünüze kalmış.

En iyi konum, Dünya’nın yörüngesinin merkezinden 1,4 milyon kilometre uzaklıktadır. L1 noktası olarak belirlendi. Bu noktada, uzaydaki nesneler, Güneş ve Dünya’nın yerçekimi arasında ortada sabit bir noktada kaldılar.

Elbette bu tür senaryoların gerçek hayatta uygulanması günümüzde oldukça imkansız. Ama kim bilir belki de bir gün bütün dünya acil bir durumda camı kırmaya kalkışabilir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu