Haber

Pakistan Başbakanı İsrail’in Gazze saldırısını kınadı

Pakistan’ın geçici hükümetinin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlara ve özellikle çocukların öldürülmesine tepki göstererek, “Maalesef Hz. Musa’nın takipçisi olduğunu iddia edenler firavunların yolunu izliyor.” dedi. söz konusu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Başbakan Kakar, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (ECO) 16. Liderler Tepesi’nde konuştu.

İlgili Makaleler

İsrail’in Gazze’deki baskınlarına ve özellikle çocukların öldürülmesine tepki gösteren Kakar, “Maalesef Musa Peygamber’in takipçisi olduğunu iddia edenler firavunların yolunu takip ediyor.” dedi.

Kakar, İsrail’in saldırılarının derhal durdurulması gerektiğini belirtti.

ECO ülkelerinin Filistin halkının arkasında durmasını, şiddeti durdurmasını ve saf Filistin halkına insani koridor açılmasını teşvik etmesini talep eden Kakar, “İsrail güçlerinin Gazze’ye sürekli ve ölümcül hava saldırıları, uluslararası düzeyde gerekliliği gerektiren iğrenç bir eylemdir.” Bu sorunun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından ele alındığını ve “İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) ilgili kararlarıyla çözülmesi gerekiyor.” ifadesine yer verildi.

Kakar, Gazze’de ateşkesin sağlanması için tüm ECO ülkelerinin çaba göstermesini talep ederek, eylemlerinden İsrail’in sorumlu tutulmasını talep etti.

“Barış ve müreffeh bir Afganistan için birlikte çalışmalıyız”

Afganistan’ın bölgesel temastaki kritik rolüne dikkat çeken Kakar, CASA-1000 yüksek gerilim elektrik sınırı, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı ve diğer çalışmaların sadece ekonomik projeler değil, aynı zamanda stratejik yatırımlar olduğunu söyledi. ECO’nun ortak geleceği. dedi ki.

Kakar, bu nedenle İslamabad’ın barışçıl, müreffeh ve bağlantılı bir Afganistan için diğer ECO ülkeleriyle birlikte çalışmak istediğini kaydetti.

ECO Bölgesi’nin, muazzam potansiyeline ve sonsuz kaynaklarına rağmen küresel ticarette sadece yüzde 2, bölge içi ticarette ise yüzde 8’lik bir paya sahip olduğuna işaret eden Kakar, ECO’nun gerçek ticaret potansiyelini kullanamadığını söyledi.

Pakistan’dan ulaşım projelerinin desteklenmesine vurgu

ECO’nun sadece sözlerden değil eylem, taahhüt ve uygulamalardan oluşan bir organizasyona dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Kakar, “Kurumun amaç ve hedeflerine ulaşması için kolektif ve titizlikle çalışmamız büyük önem taşıyor. Bölge iyi bağlantılara sahipse, halkımıza muazzam ekonomik getiriler sağlayacaktır.” ve barış getirileri sağlayabilir.” dedi.

Başbakan Kakar, ECO’nun Kırgızistan-Tacikistan-Afganistan-İran (KTAI), İslamabad-Tahran-İstanbul (ITI), Kazakistan-Türkmenistan-İran (KTI) ve diğer koridor temelli yaklaşımını destekleyerek, entegre ulaşım projelerinin artacağını söyledi. Ticaretin ve bağlantının desteklenmesine yardımcı olun. Yardım edeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu